13 způsobů jak využít čárový kód

15. března 2021

 Vynález čárového kódu se datuje na konec druhé světové války. Jeho vynálezce Norman Woodland však trošku předběhl dobu, a proto jeho komerční využití nastalo až v sedmdesátých letech 20. století. Jako první ho začali aktivně využívat americké supermarkety.

 

Přenesme se do současnosti. Čárový kód již prošel dalším vývojem a jeho využití dávno přerostlo oblast maloobchodu. Výroba, vývoj, doprava, internet – čárový kód je klíčovým pro fungování a hladký chod procesů.

 

Podle některých je jeho jednoduchost i jeho slabou stránkou. Počet informací, který ukrývá je omezený, a proto byl vyvinut jeho následovník QR kód, který dokáže ukrýt a poskytnout více informací. Podívejme se však spolu na to, zda využíváte potenciál čárového kódu a jeho všechny možnosti. Informační systém AN systems implementuje čárový kód ve více oblastech. O některých jste možná dosud neslyšeli nebo je jen nevyužíváte.

 

Ukažme si tedy 13 způsobů jak využít čárový kód:

 

1. Evidence více čárových kódů na produktu

Každá velikost, barva či varianta výrobku může mít jedinečný čárový kód, nebo X čárových kódů, interní, dodavatelský nebo jiný.

 

2. Možnost práce s různými typy čárových kódů

Různá odvětví využívají různé typy čárových kódů. Každý z nich umožňuje uchovávat jiné informace. Využijte proto všechny možnosti jako jsou např. EAN 13, EAN 8, CODE 128.

 

3. Stahování kódů od dodavatelů

Čárové kódy je možné přebírat elektronicky od dodavatele (EDI, importem) nebo generováním vlastních čárových kódů s předem předdefinovaným typem a formátem. Ušetříte tak čas a také není třeba tisknout na všechno vlastní čárové kódy.

 

4. Tiskněte čárové kódy přímo na etikety

Nikdy nebylo zefektivňování procesů jednodušší než dnes. Tiskněte etikety s čárovým kódem přímo z ANS na tiskárnu etiket, nebo na klasickou tiskárnu ve formátu A4.

 

5. Tiskněte etikety automaticky

Je možné tisknout libovolné typy etiket vázaných na skladovou kartu, nebo libovolný doklad v systému, jako například příjem zboží, přesun, přecenění …. Při tisku z dokladu se z ANS vytiskne takový počet etiket, kolik kusů položek se nachází v dokladu. Rovněž při přecenění při akcích je možné tisknout cenu před slevou (přeškrtnutím) a novou zlevněnou cenu i s výší slevy.

 

6. Vy ještě přijímáte zboží ručně?

Využijte čárového kódu, minimalizuje chybovost personálu při zadávání položek do dokladů – kasa, skladové doklady, expedice, inventarizace, práce s cenou (kontrola).

 

7. Rychlá inventarizace skladu

Kontrola musí být, proč ji neudělat efektivní a rychlou. Díky čárovému kódu je kontrola nebo mimořádná inventura hračka.

 

8. Marketing přes čárové kódy

Máte ležáky na prodejnách? Rychlá tvorba akcí, kde je možné nasnímat položky do dokladu akce a vytvořit tak různé marketingové akce na vybrané produkty je nyní hotová za pár minut.

 

9. Mobilita je klíč

Využití mobilních terminálů ve skladu, rychlejší manipulace se zbožím, optimalizace procesů přes využití čárových kódů je dnes klíčem k úsporám a efektivitě. Začněte i vy využívat naše mobilní terminály.

 

10. Tiskněte je, kde se dá

Využijte možnost tisku čárových kódů na hlavičky dokladů – pokladní doklad, expediční doklady, takto stahujte doklady v ANS prostřednictvím čtečky čárových kódů. Využití při reklamacích, návratech, dobropisech, zakázkách. Ušetřete si přepisování, tipování a věnujte se prodeji.

 

11. Dejte je zákazníkům a prodávejte

Zapomeňte na čísla zákazníků. Čárovým kódem je možné identifikovat zákazníka prostřednictvím zákaznické kartičky a evidovat tak jednoduše jeho obrat a vyhodnocovat jeho nákupy. Využijte věrnostní systém naplno. Čárový kód využijte i na dárkové poukázky nebo kupóny, které se dají využít v ANS jako platidla, nebo slevy.

 

12. Motivujte zaměstnance čárovým kódem.

Rovněž je možné čárovým kódem verifikovat přihlášení pokladníka do kasy a evidovat tak na něj tržby. Vytvořte si motivační systém a přidělte každému prodavači čárový kód. Zjistěte, kdo jsou vaši nejlepší zaměstnanci.

 

13. Nezapomínejme na FMCG

ANS také komunikuje se systémovými váhami a posílá data potřebná pro tisk čárového kódu z vah, následně kasa dekóduje hodnoty odváženého zboží z tištěného čárového kódu.

 

Pokud jste se našli v některém z výše jmenovaných možností využití nebo byste o něm rádi věděli více, napište nám a my vám rádi ukážeme, jak vám může An systems pomoct se vyvíjet nebo zefektivnit vaše procesy.